Viesītes vidusskolas jaunieši aktīvi piedalījās Ēnu dienā 2022

Viesītes vidusskolas jaunieši aktīvi piedalījās Ēnu dienā 2022

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Pēc divu gadu pārtraukuma 6.aprīlī darbavietās atkal manāmi skolnieki, kuri Ēnu dienā iepazina, iespējams, savu nākotnes profesiju. Programmēšana un medicīna ir tās nozares, kurās strādājošos šī gada Ēnu dienā skolēni vēlējās ēnot visvairāk. Starp pieprasītākajām profesijām no ēnotāju puses ir arī amati, kas saistīti ar aviācijas jomu.Kopumā Latvijā vairāk nekā 6000 ēnotāji iepazina vairāk nekā 1800 profesiju pārstāvju ikdienu. Pērn kovida dēļ Ēnu diena nenotika klātienē. Tādēļ šogad jaunieši, kuriem jāizdara sava izvēle par labu studijām vai aroda apguvei, ar lielu interesi pieteicās uz dažādām darba vietām, lai, nākotnes profesiju iepazītu pēc iespējas labāk.

Populārākā profesiju topa augšgalā – programmētājs un lidmašīnas pilots. No nozarēm pieprasītākā ir medicīna.

Ēnu dienas rīkotājorganizācijas, biznesa izglītības biedrības “Junior Achievement Latvia” valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns atzina: “Ko mēs vēl varam vēlēties? Programmētājs ir pirmajā vietā un medicīna kā nozare pirmajā vietā. Tātad valstī viss būs kārtībā.” Krievāns komentēja, ka pat viena diena sapņu profesijā var palīdzēt izdarīt izvēli: “Ir jāskrien nevis pēc naudas, bet pēc tā, kas tiešām patīk. Un, lai par to pārliecinātos, ir ikdienā jāredz šīs profesijas darbs.”/www.enudiena.lv /.

Mūsu skolas jaunieši no 9.-12.kl. ēnoja profesijas gan piedāvātajā Ēnu dienas 2022 soc.vietnē, gan Jēkabpils novadā, gan citos Latvijas  reģionos: TC BN2 vadītāju I.Lisecki, audžuģimenes, Ogres Valsts tehnikuma prof. priekšmetu pasniedzēju J.K.Loču, NM galveno ārstu palīgu S.Paeglīti, aprūpētāju, Aknīstes pārvaldes  IT administratoru, Jēkabpils novada pašvaldības finanšu ekonomikas nodaļas ekanomisti K.Frolovu, Sēlijas Sporta skolas vieglatlētikas treneri G.Klibiķi, Jūras spēku Patruļkuģu eskadras Štata un apgādes kuģa A-90 VARONIS kuģa komandiera palīgu/Jūras spēku karavīru, VSIA “Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas “P. aprūpes vec. māsas vietnieci S.Petraiti, ģimenes ārsti I.Jevtušenko, LVM forvarderistu, Sēžu restauratoru, SIA “Viesītes komunālās pārvaldes”stuktūrvienības vadītāju, IK “Viesītes efejas”floristi, sociālo darbinieku darbam ģimenei ar bērniem, dizaina un tehnoloģiju pedagogu G.Grieķeri, pedagogu karjeras konsultantu S.Ratiņu, JNGB Bērnu un jauniešu nod.vad. I.Švābi, kokzāģetavas operatoru V.Čičinski, Grants karjera izstrādes operatoru, ekskavatoristu, front. iekrāvēju, DR keramiķi, grāmatvedes D.Pērkoni un I.Rozi, JNMP brigādi, Jēkabpils dzīvnieku patversmes darbiniekus, kriminālpolicijas un policijas darbiniekus, izmeklētājus,  SIA “Ratnieki “vadītāju I.Puzāni, lopkopības uzņēmējus, kinologu un daudzas citas profesijas.

Jauniešu apliecinājumos var lasīt daudz pozitīvu atsauksmju: atbildīgi veica uzticētos pienākumus, bija ieinteresēti un radoši, ieradās laikā un ievēroja prasības, jautāja un izteica viedokli u.c.komentāi no ēnu devējiem. Prieks par jauniešu pārdomātu izvēli Ēnu dienā! Daži jaunieši saprata, ka nevēlas savu nākotni saistīt ar ēnotās profesijas jomu, bet citi gluži pretēji, dosies arī nākamgad! Jaunieši paši atzīst, ka ieguva jaunas zināšanas un izpratni par ēnotās profesijas ikdienas darbiem.

Paldies darba devējiem, kuri  uzņēma jauniešus Ēnu dienas ietvaros! Tas veicina mūsu  sadarbību jauniešu atbalstam karjeras plānošanā!

Viesītes vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Sarmīte Ratiņa